Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sepia

sepia_officinalis_aquarium-350x150.jpgJistě všichni znáte podivného mořského živočicha, který připomíná chobotnici. Pohybuje se v hlubinách tak, že nabere vodu a pak ji prudce jako tryska vystřelí. Tím se rychlými trhavými pohyby dostává vpřed. Další podivuhodností je používání tmavého barviva v případech ohrožení. Vytvoří v mžiku kolem sebe černý mrak, což jí pomáhá uniknout.

Sepia je jeden z velkych homeopatickych leku.

Sepia má pocit, že ji matka nemilovala a ona pak nemůže milovat ostatní, neumí lásku vyjádřit. To je červená nit, která se táhne celým jejím životem. V homeopatii používáme termín “centrální blud”, od tohoto pocitu se odvíjí všechny ostatní. Tenhle pocit je ale velmi hluboký a často i nevědomý. Většinou na přímou otázku klientka odpoví, že vztah s mámou je dobrý, nejsme sice žádné kamarádky, ale je takový takový normální. Hluboká bolest v ní ji ani nedovolí se k tomuto tématu přiblížit.

Sepia má stejně jako Pulsatilla v sobě aspekt vody. Voda je vyjádřením ženské energie. Živel vody je spojován se zrozením, přeměnou, očištěním i smrtí. Sepia je homeopatikum připravené z sépie, která je mořský živočich. Pro lepší pochopení a zapamatování je užitečné vědět, že sépie po páření brzy hyne (samec hned a samice brzy po vylíhnutí vajíček), má velmi vyvinutý zrak a je samotářská. Při nebezpečí vystříkne tmavou tekutinu, aby se skryla nebo si pojistila oběť.

Sépiový inkoust se dříve používal při léčbě jater. V Itálii se ještě dnes z inkoustu vaří dětem, které trpí špatným vstřebáváním vápníku, jídlo. Sépiový inkoust se také sloužil k léčbě prolapsu a kontrakcí dělohy.

 

Žena Sepia

Jak ji můžete poznat? Je dobře oblečená. Z barev si často vybírá černou, hnědou nebo tmavě červenouZaujme vás svýma očima, ty jsou velmi zajímavé. Její oči k ní přitahují muže a ona pak neví, co dělat se svými emocemi. Všeobecně dobře vidí, rozlišuje geometrické tvary, vidí ve stínu i ve světle. Její zrak až nahání někdy strach. Vidí dobře i v duševní oblasti, pokud ale nechce vidět, tak nevidí nic.

Sepia miluje tanec, často je její vášní. Cítí se u něj volná a nespoutaná. Ona se obecně cítí lépe při jakémkoliv „prudkém pohybu“ nebo činnosti. Potřebuje cítit, že svému tělu dává zabrat. Může se věnovat aerobiku (dnes to bude spíš Zumba), joggingu, tenisu, plavání… Pomalé procházky, zahrádkaření nebo ležení na pláži jí nevyhovují, ona potřebuje akci. Nevyhovují ji ani strnulé polohy – dlouhé stání, dlouhé sezení. Cvičení ji dělá dobře a pomáhá jí od psychických i fyzických potíží. Také miluje hudbu – vážnou, melancholickou, ale i taneční a rytmickou. Hudba je její vnitřní svět.