Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hypericum Perforatum-Trezalka Teckovana

Hypericum Perforatum-Trezalka Teckovana

 

Třezalka tečkovaná je velmi významnou bylinkou lidového léčitelství se silným účinkem na náš organismus. Její léčivá působení jsou známá již po mnoho generací a stále jsou předmětem zkoumání, protože účinky obsahovaných látek a jejich kombinací v této rostlině nejsou ještě plně odhaleny.

Třezalka jako metla na nespavost, úzkost, stres a deprese.Ma sedativni a uklidnutjici ucinky.

 Trezalka teckovana se pouziva při nespavosti, problémech s usínáním, při pocitech úzkosti, přílišné melancholií, "skleslé mysli", při nadměrném stresu, žaludečních neurózách a dokonce při léčbě lehčí deprese.
Někteří z nás trpí lehkými depresivními stavy především teď, v podzimnim a zimním období. Jsou způsobené především nedostatkem světla a slunečního záření. Projevují se např. dlouhodobou skleslostí, dloutrvajici "bezdůvodně" špatnou náladou a celkovým pocitem únavy, ztrátou motivace atd. Při tomto typu lehčí deprese se třezalka často ukázala jako velký pomocník.

Dale pusobi mocopudne , pomaha tedy s cistenim tela a zaroven pusobi blahodarne na ledviny.Podporuje cinnost zaludku, zlucniku a jater.

Léčivých účinků třezalky můžeme využívat i při vnější aplikaci. K tomuto účelu se nejčastěji používá třezalkový olej. Hlavními účinky jsou v tomto případě podpora a urychlení hojení ran a tlumení bolestí. Třezalkový olej se doporučuje především jako mazání na revma, vykloubeniny, výrony, modřiny a otoky vzniklé pohmožděním či naražením, kde se aplikuje formou obkladů. Potírají se jím menší poranění kůže a popáleniny, ale je také vhodný na štípnutí a bodnutí hmyzem, kde omezuje nepříjemné otoky a svědění.

 

Kontraindikace

Některé zdroje uvádějí, že vyšší dávky třezalky mohou způsobit selhání hormonální antikoncepce. Zdaleka to není pravidlem a běžným nežádoucím účinkem, ale její uživatelky by se měly mít na pozoru, užívat ji v nižších dávkách nebo vůbec.
Známý je také výskyt přecitlivělosti pokožky na světlo (fotodermatitis)u některých dlouhodobých uživatelů třezalky tečkované. Ta se projevuje nepravidelným zarudnutím pokožky - fleky - po delším pobytu na slunci. V době aplikace třezalky je proto lepší se vyhnout delším pobytům na přímém slunci, nebo tuto bylinku užívat raději v zimním období.