Jdi na obsah Jdi na menu
 


Arnica Montana

Arnica montana je jedním z nejznámějších homeopatických léků. Její účinky byly opakovaně prokázány při zkouškách léků na pohmoždění a poranění. Mnozí plastičtí chirurgové na ni přísahají a tvrdí, že výrazně redukuje krevní podlitiny při kosmetických chirurgických zákrocích. Mnoho lidí bylo „obráceno“ na homeopatickou víru poté, co na vlastní oči viděli úžasné účinky této skromné byliny.

Arnika patří do čeledi složnokvětých, jinak řečeno je příbuznou staré známé sedmikrásky. Několik členů této čeledi se užívá v homeopatii a v bylinářství: Callendula (Měsíček), Chamomilla (Heřmánek), Echinacea (Třapatovka), Millefolium (Řebříček), Solidago (Zlatobýl) a Taraxacum (Pampeliška). Z příslušníků této čeledi asi nejlépe známe hvězdicovité květy sedmikrásky, kopretiny nebo slunečnice, patří sem ale také hlávkový salát, čekanka, artyčok a guayule – zdroj hypoalergenního latexu.

Všechny jmenované rostliny mají vysoký obsah inulinu, složité látky mezi cukrem a škrobem, kterou si rostliny uchovávají v podzemních orgánech jako vydatný zdroj energie. Užívá se jako přírodní sladidlo pro diabetiky.

Všechny složnokvěté obsahují také selen a popel arniky je bohatý i na mangan. Selen i mangan působí v lidském těle jako velmi účinné antioxidanty, mangan je navíc stopový prvek důležitý pro zdravé kosti, hojení ran a metabolismus bílkovin, cholesterolu a uhlovodanů. Možná, že právě mangan způsobuje hojivé účinky Arniky, v kombinaci s dalšími chemickými prvky v rostlině obsaženými. Hladina manganu ovlivňuje hladiny železa, hořčíku a vápníku v těle. S nedostatkem manganu se setkáváme jen zřídka (nebo je jen zřídka diagnostikován), a to především u uměle vyživovaných osob. U těchto jedinců se pak vyskytují abnormality kostí, poruchy růstu a vyrážky na kůži.

Arnika – rostlina

Arnica montana je horská rostlina, které se daří v půdách chudých na živiny. Teoreticky může dorůstat výšky až 60 cm, to je však neobvyklé vzhledem k drsným podmínkám ve vysokohorských polohách. Roste na horských loukách až do výše 1000 metrů nad mořem, kde je vystavena silnému slunečnímu svitu. Čím výše roste, tím aromatičtější je daná rostlina. Setkáváme se s ní po celé Evropě, dnes se ale častěji vyskytují různé hybridy než divoce rostoucí čistý druh.

Arnika je užívána už po staletí na zhmožděniny a výrony. Celé generace horských vůdců ve Švýcarsku žvýkaly lístky Arniky jako prevenci proti únavě při horských výstupech. Sušené listy byly užívány jako náhražka tabáku, proto se této bylině přezdívalo „horský tabák“. Sušené květy vyvolávají kýchání, odtud také název „šňupavá bylina“.